Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Pravobraniteljica Višnja Ljubičić dala je izjavu za Index.hr vezano za ratifikaciju Istanbulske konvencije, odnosno Konvencije Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama. Istaknula je da je 22. siječnja 2013., kao 27. zemlja potpisnica, Republika Hrvatska potpisala Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama. Konvencija prepoznaje obiteljsko nasilje kao nasilje kojim su nerazmjerno pogođene žene te ga stoga definira i kao rodno uvjetovano nasilje.
Pravobraniteljica je napomenula kako u RH već gotovo 20 godina postoji pravni okvir koji se svakodnevno izgrađuje primjenom zakona, temeljem kojeg se nasilje nad ženama prepoznaje, suzbija, kažnjava i prevenira. Donesen je i Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, kao provedbeni akt niza zakona koji reguliraju postupanja nadležnih tijela u trenutku kad se suoče s nasilničkim ponašanjem u obitelji - s osumnjičenim i žrtvom. Od nedavno, nasilničko ponašanje u obitelji, ovisno o manifestaciji (ubojstvo, teška tjelesna povreda, prijetnja i dr.) predstavlja kazneno djelo za koja je predviđena teža kazna, ukoliko su počinjena prema bliskoj osobi, odnosno članu/ici obitelji. Međutim, bez obzira na dobar zakonodavni okvir, podaci koje Pravobraniteljica prati godinama prati pokazuju da obiteljsko nasilje u Republici Hrvatskoj postaje sve brutalnije, te da su, u skladu sa svjetskim trendovima, i u Hrvatskoj žrtve nasilja u obitelji dominantno žene.
Iz godine u godinu broj prekršaja nasilničkog ponašanja u obitelji propisanih Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji neznatno opada (u 2014. - 10%), ali povećava se broj kaznenih djela počinjenih prema bliskim osobama. Pravobraniteljica naglašava da su prekršajnim (64%) i kaznenim (72%) djelima dominantno oštećene žene. Počinitelji su muški članovi obitelji –bivši/sadašnji bračni/izvanbračni partner ili neki drugi srodnik.
S obzirom da Istanbulska konvencija utvrđuje da je nasilje nad ženama rodno uvjetovano te da se radi o obliku spolne diskriminacije, kao i činjenice da je Konvencija sačinjena sukladno najboljim praksama zemalja članica Europske unije, Pravobraniteljica se dosljedno i kontinuirano zalaže za to da Republika Hrvatska ratificira Konvenciju.
Hrvatska još nije ratificirala Konvenciju koja treba zaštiti žene od nasilja: "Napadi su sve brutalniji", Index.hr, 25.11.2015.
Hrvatska još nije ratificirala Konvenciju koja treba zaštititi žene od nasilja: "Napadi su sve brutalniji", Radio Sv. Nedjelja, 25.11.2015.
EU projekti