Povodom upita Pravobraniteljici da komentira slučaj nasilja u obitelji požeško-slavonskog župana, naglašavamo sljedeće: Nasilje u obitelji je žalosna konstanta u našem društvu koja tek povremeno dođe u fokus javnosti zbog tragičnih posljedica kojima najčešće podliježu žene ili zbog toga jer se radi o javnim osobama kao u konkretnom slučaju. Pravobraniteljica je i ranije, u nekim drugim slučajevima u kojima su počinitelji nasilja u obitelji bile javne osobe, ukazivala kako javne osobe imaju posebnu društvenu odgovornost jer zbog svojih funkcija i/ili stalne izloženosti svojih izjava i postupaka javnosti, postavljaju standarde ponašanja i utječu na formiranje percepcije javnosti o prihvatljivosti određenog načina ponašanja. Stoga se od njih posebno očekuje da svojim postupcima niti na koji način ne dovode u pitanje jamstva ravnopravnosti spolova.
Već godinama ističemo da smo se kao društvo opredijelili za nultu točku tolerancije prema nasilju, međutim nasilje prema ženama i dalje raste i postaje brutalnije, seli se iz prekršajne sfere u kaznenu, a mnogi slučajevi završavaju tragičnim ishodom po žrtve.
I ovaj primjer pokazuje da žrtve nasilja i njihovi počinitelji dolaze iz svih područja života. Prekršajni oblici nasilja nad ženama, odnosno nasilja u obitelji kao i trend porasta najtežih kaznenih djela među bliskim osobama, predstavljaju poprilično alarmantne podatke koji zovu na hitno daljnje unaprjeđenje sustava kažnjavanja, kampanju osvješćivanja javnosti o ovom problemu (posebno muškaraca), edukaciju policije, pravosuđa i posebno državnih odvjetnika/ca, te rad na prevenciji nasilja u obitelji na svim društvenim razinama.
EU projekti