Iako je javnost 2018. godine osudila paljenje slikovnice „Moja dugina obitelj“ na karnevalu u Kaštelima, i ove je godine, nažalost, mržnja prema pripadnicima spolnih i rodnih manjina bila središnji događaj karnevala u Imotskom. Prema tradiciji, fašnik je onaj kojeg narod smatra krivcem za sve nedaće iz protekle godine. Spaljivanjem na glavnom trgu narod simbolično uništava tog krivca, a kojem najčešće izvan karnevalskih svečanosti ništa ne može. Stoga je nezamislivo da su u konkretnom slučaju za fašnika odaberani predstavnici manjine koja nema nikakvih moći, kojima se još uvijek niječu ljudska prava i koje se diskriminira u raznim područjima života. Iako ni za koga ne predstavljaju nikakvu prijetnju, njima se prijeti. Spaljivanje fašnika je simbolični čin, ali izbor krivca za nedaće reflektira stavove onih koji se odluče na ovakav čin neprihvaćanja, netolerancije i mržnje.
Slobodna Dalmacija je (23.2.2020.) citirala prisutne koji su izjavili "sviđalo se to nekome ili ne, ovo je za nas nenormalno, ali svatko ima pravo biti što hoće", a onda im je bilo normalno izraziti svoju mržnju simboličkim spaljivanjem osoba čija ljubav jednih prema drugima ni na koji način nikoga ne ugrožava. I bilo im je normalno simbolički spaliti dijete pred stvarnom djecom. Predsjednik KD "Bakove svečanosti" i organizator Milivoj Đuka je izjavio: „Ostali smo konzervativni, držimo se tradicije. Daj dite materi, kako bi se reklo. Mislimo da je to ispravno.“. Ono čega on i podržavatelji/ce ovog spaljivanja nisu svjesni je da za razliku od lutaka koje predstavljaju istospolni par, spolne i rodne manjine nisu apstraktni pojam već osobe iz našeg, i njihovog, okruženja - naša i njihova djeca, prijatelji, članovi obitelji ili obitelji koje poznajemo i poznaju. Ovakvi činovi nasilja, makar i simboličnog, šalju poruku da svi koje većina ne doživljava kao normalne i dalje trebaju živjeti u tajnosti žele li izbjeći nasilje „normalnih“ i „ispravnih“ nad sobom.
Stoga kao i u slučaju spaljivanja slikovnice 2018., oštro osuđujem ovaj incident koji svojom zastrašujućom i nehumanom porukom nema nikakve veze sa narodnim običajima i koji progovara govorom mržnje prema manjinskoj skupini čija ljudska prava još uvijek nisu u potpunosti zaštićena.
Višnja Ljubičić
pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
Objavili:
Jutarnja kronika HR 1, 25.2.2020.
EU projekti