Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić dala je izjavu za Večernji list vezano za Prijedlog Zakona o životnom partnerstvu. Napomenula je da je institucija Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova zastupljena u radnoj skupini koja radi na izradi novog zakonskog okvira kojim bi se uredio položaj istospolnih zajednica, odnosno životnih partnerstva u Hrvatskoj, te da stoga nije u poziciji komentirati prijedlog nacrta Zakona o životnom partnerstvu jer je postupak definiranja njegovih konkretnih odredbi još uvijek u tijeku. Međutim, uputila je na određene činjenice na koje je već ukazivala tijekom rasprave o prijedlogu Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji.
Naime, Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji primjenjuje se isključivo na liječenje žena koje zbog različitih zdravstvenih razloga ne mogu ostati trudne prirodnim putem. U tom smislu se može reći kako se radi zapravo o ,,medicinskom" zakonu jer regulira pitanje liječenja neplodnih osoba. Stoga, navedeni Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji ne bavi se mogućnošću medicinski potpomognute oplodnje žena kod kojih ne postoji zdravstvena prepreka začeću niti se bavi pitanjem surogatstva.
Oba ova pitanja izuzetno su medicinski, pravno i društveno složena što se odražava i u činjenici da europske države pristupaju i reguliraju ovu tematiku na vrlo različite načine i kroz odvojena zakonodavstva. Zaključno, Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji ne propisuje mogućnost pristupa potpomognutoj oplodnji u slučaju kada žena, bez obzira u kakvoj zajednici se nalazila, nema zdravstvenih ograničenja začeću niti propisuje mogućnost surogatstva.
Slijedom navedenog, spekulacije da bi načelo jednakog postupanja prema istospolnim zajednicama dovele do diskriminacije muškaraca koji žive u životnom partnerstvu u odnosu na žene koje žive u životnom partnerstvu - nisu utemeljene.
EU projekti