Konferencijom „10 godina primjene Zakona o suzbijanju diskriminacije u Hrvatskoj“ u organizaciji Pučke pravobraniteljice i Kuće ljudskih prava u Kući Europe u Zagrebu obilježena je deseta godišnjica primjene Zakona o suzbijanju diskriminacije. U prvoj panel diskusiji „Uloga pravobraniteljskih institucija u primjeni Zakona o suzbijanju diskriminacije“, ispred institucije Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova sudjelovala je Mladenka Morović, voditeljica Službe za opće poslove Pravobraniteljice, koja je predstavila ulogu i praksu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u primjeni Zakona o suzbijanju diskriminacije, glavne zaključke i preporuke Izvješća o radu za 2018. godinu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a istaknula je i uspješnu dugogodišnju suradnju Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova s uredom Pučke pravobraniteljice.
Predstavnica Pravobraniteljice je predstavila i dva aktualna EU projekta „Izgradnja učinkovitije zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama“ i „Jednaka prava- jednake plaće- jednake mirovine: Širenje opsega implementacije akcija i zakonskih standarda rodne ravnopravnosti s ciljem dostizanja rodne ravnopravnosti i sprječavanja siromaštva u Hrvatskoj“ kojih je Pravobraniteljica nositeljica, koji imaju za cilj suzbijanje različitih oblika rodne diskriminacije, nasilja prema ženama i neravnopravnosti spolova. Uz predstavnicu Pravobraniteljice, u panel diskusiji sudjelovale su i zamjenica pučke pravobraniteljice, Tena Šimonović Einwalter, pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak te Tamás Kádár, zamjenik direktorice Equineta – Europske mreže tijela za jednakost.
Na konferenciji su se sudionicima/ama obratili/e i pučka pravobraniteljica Lora Vidović, njena zamjenica Tena Šimonović Einwalter, programski direktor Kuće ljudskih prava Zagreb Ivan Novosel, ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri te bivša predsjednica Vlade, Jadranka Kosor.
U okviru panel diskusija raspravljalo se o iskustvima u primjeni Zakona o suzbijanju diskriminacije u Hrvatskoj, na lokalnoj i regionalnoj razini, a osobito o ulozi pravobraniteljskih institucija te o primjeni tog Zakona na sudovima. Među sudionicima/ama u raspravama sudjelovali/e su i predstavnici/e Europske mreže tijela za jednakost – Equinet-a, suci Ustavnog, Vrhovnog i Upravnog suda u Rijeci, predstavnici/e jedinica lokalne samouprave iz Hrvatske i Europe, Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, organizacija civilnog društva, novinari/ke, nezavisni/e stručnjaci/kinje i drugi/e.
EU projekti