U organizaciji Hrvatskog pravnog centra u petak, 23. listopada 2020. održan je drugi ovogodišnji sastanak Koordinacije za azil na temu: „Izazovi u sustavu azila u uvjetima pandemije COVID-19 virusa“. Predstavnici MUP-a, nadležnih gradskih ureda i resornih ministarstava te organizacija Crvenog križa i civilnog društva sudjelovali su na drugom ovogodišnjem sastanku Koordinacije u Hotelu Academia uz strogo poštivanje svih epidemioloških mjera. Sastanak na navedenu temu održan je kako bi svi dionici sustava koji se na bilo koji način bave temom azila i pružanjem međunarodne pravne zaštite razmijenili iskustva, trenutne statističke pokazatelje te izazove u radu s azilantskom populacijom u doba pandemije.
Opširnije...Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić, sudjelovala je na 2. Mediteranskom ženskom festivalu kojeg je udruga Domine, organizacija za promicanje ženskih prava, već tradicionalno organizirala kao #MedFemFest2020 te sa organizatoricama festivala u BETON kinu u MKC Split bila na projekciji filma Tereza37. Tijekom boravka u Splitu pravobraniteljica se sastala s članicama Domine koje su informirale pravobraniteljicu o ovogodišnjoj koncepciji festivala na temu ženskog rada u vremenima krize te nevidljivosti žena u javnim prostorima Grada. Bila je to prilika da članice predstave i druge aktivnosti koje kontinuirano provode u zaštiti žena i poticanju ravnopravnosti spolova i to: na jačanju kapaciteta udruge suradnjom sa mnogobrojnim volonterkama, o suradnji s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u cilju unapređenja kvalitete života u zajednici i o aktualnim projektima kojima istražuju žensku prošlost Splita i Dalmacije.
U uredu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova održan je sastanak s predsjednicom udruge TransAid, Asmirom Topal i njenim suradnicima, a s ciljem dogovora oko budućih zajedničkih inicijativa i razmjene iskustava u području zaštite i ostvarenja temeljnih ljudskih prava transrodnih osoba. Predstavnici udruge izložili su ukratko pravobraniteljici, Višnji Ljubičić i njenom savjetniku, Nebojši Paunoviću, najnovije probleme s kojima su se susrele transrodne osobe u doba pandemije virusa COVID-19 kako bi zajedničkim snagama osigurali odsustvo diskriminacije te daljnje poboljšanje zakonodavnog okvira i pružanja usluge zdravstvene zaštite koja je transrodnim osobama ključna u smislu ostvarenja prava na jednako postupanje i zaštitu od diskriminacije.
Opširnije...Udruga 'Roda - Roditelji u akciji' je u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova organizirala virtualnu konferenciju „Dostupnost zdravstvene skrbi žena tijekom pandemije COVID-19“, na kojoj su predstavljeni rezultati provedenog istraživanja o iskustvima žena pri potraživanju zdravstvenih usluga iz područja reproduktivnog zdravlja za vrijeme pandemije.
Opširnije...Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova sudjelovala je danas u Hotelu International na konferenciji naziva: „Izazovi u sustavu podrške u vrijeme pandemije COVID - 19 virusa“. Konferenciju je organizirala Udruga za podršku žrtvama i svjedocima povodom obilježavanja sedme godine rada Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela i prekršaja – 116 006, a koji je otvoren 16. srpnja 2013. godine te povodom četrnaeste godišnjice osnivanja Udruge za podršku žrtvama i svjedocima.
Opširnije...Udruga Roda i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova provode istraživanje o pružanju zdravstvenih usluga u području reproduktivnog zdravlja žena za vrijeme epidemije COVID-19. Ovim putem pozivamo sve žene koje su u Hrvatskoj zatražile zdravstvenu zaštitu na početku pojave virusa COVID-19, u razdoblju od 19. ožujka do 10. svibnja 2020., da ispune ANKETU. Anketa je anonimna, a sve dodatne informacije dostupne su na naznačenoj poveznici.
Opširnije...Pravobraniteljica Višnja Ljubičić, zajedno s rukovoditeljicom Službe za opće poslove Mladenkom Morović, sastala se s predstavnicama udruge Roditelji u akciji – RODA Ivanom Zanze i Brankom Mrzić Jagatić, radi dogovora oko suradnje na projektu „Zagovaranje za zdravstvenu skrb žena temeljenu na dokazima u doba pandemije COVID – 19“.
Opširnije...Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je stručni skup „Knjižničarstvo kao (ženska) profesija – muškarcima ulaz zabranjen?“. Skup je održan u sklopu ZKD foruma Zagrebačkog knjižničarskog društva, a namijenjen je knjižničarkama i knjižničarima. Na njemu je kao izlagač i panelist, u skladu s predviđenim programom ZKD foruma, sudjelovao savjetnik pravobraniteljice Josip Grgić.
Opširnije...U organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH u Zagrebu je održana Treća konferencija žena s invaliditetom pod nazivom „Nasilju – NE i NE…“, a na kojoj se raspravljalo o spolnim i reproduktivnim pravima žena i djevojaka s invaliditetom te o različitim oblicima nasilja, posebice o seksualnom i obiteljskom nasilju. Na konferenciji su izlagale predstavnice državnih institucija i organizacija civilnog društva koje se bave navedenom problematikom. Podršku konferenciji, kao i ranijih godina, dala je i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova čija je savjetnica Martina Krnić aktivno sudjelovala u raspravi u kojoj je iznijela iskustva iz prakse Pravobraniteljice, posebice vezano uz postupanje nadležnih tijela u slučajevima nasilja u obitelji.
Opširnije...Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić, sudjelovala je u Osijeku na javnoj raspravi „Prepreke ostvarivanja prava na rad“ koju je u okviru projekta Pokreni organizirala Ženska udruga „Izvor“ iz Tenje u partnerstvu s Udrugom gluhoslijepih osoba Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka. Pravobraniteljica je održala predavanje na temu „Položaj žena na tržištu rada“ u kojem se osvrnula na jaz u plaćama i mirovinama između žena i muškaraca, manju stopu zaposlenosti žena, ugovore na određeno vrijeme, dob i majčinstvo kao najveće prepreke za žene na tržištu rada, te predstavila ukratko EU projekt kojeg je nositeljica „Jednaka prava – jednake plaće – jednake mirovine“. Ujedno je prisutne upoznala i sa preporukama za poboljšanje položaja žena na tržištu rada koje je u okviru Izvješća o radu za 2018. predstavila i u Hrvatskom saboru.
Opširnije...Predstavnice Centra za građanske inicijative Poreč, Silvija Žufić Dujmović i Nataša Vajagić predstavile su u uredu Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova projekt "E.T.Ho.S: Uklanjanje transfobnih, homofobnih i bifobnih stereotipa kroz bolje medijsko predstavljanje" koji su provodile u suradnji s organizacijama LGL iz Litve i Colour Youth iz Grčke. Projekt je trajao dvije godine, a opći cilj mu je bio educirati i osvijestiti novinare/ke i studente/ice novinarstva o fenomenu homofobije, transfobije i bifobije u medijima. Ciljane skupine bili/e su novinari/ke, studenti/ce novinarstva i donositelji/ce odluka i javnih politika. U okviru projekta izrađen je Priručnik za medijsko izvještavanje o LGBT pitanjima i Preporuke.
Opširnije...U sklopu projekta REC-RDAP-GBV-AG-2017 How Expertise Leads to Prevention, Learning, Identigication, Networking and Ending Gender Based Violence (HELPLINE), kojeg udruga B.a.B.e. provodi u partnerstvu s Udrugom za podršku žrtvama i svjedocima, Policijskom akademijom, Pravosudnom akademijom, Uredom za ravnopravnost spolova Vlade RH te Institutom za rad i obiteljska istraživanja iz Slovačke, održana je fokus grupa u kojoj su sudjelovali/e stručnjaci/kinje koji/e se bave problematikom rodno uvjetovanog nasilja. Projekt ima za cilj pružiti zaštitu i podršku ženama žrtvama nasilja promovirajući multidisciplinarni pristup problemu rodno uvjetovanog nasilja.
Opširnije...U Hrvatskom saboru su predstavljeni rezultati istraživanja o Indexu „Gradovi za jednakost“ te su dodijeljene nagrade gradovima koji su postigli najbolji rezultat.
Indeks „Gradovi za jednakost“ namijenjen je gradovima koji žele procijeniti svoj napredak u izradi i provedbi javnih politika, programa i aktivnosti usmjerenih ostvarivanju jednakosti među građankama i građanima. Indeks mjeri njihovu razinu postignuća s obzirom na glavne funkcije koje gradovi imaju u ovom području: institucije predstavničke demokracije, pružatelja javnih usluga i poslodavca, te im omogućuje da svoje rezultate usporede s onima drugih gradova koji su snaženje jednakosti usvojili kao svoj cilj.
Opširnije...U Novinarskom domu u Zagrebu održana je međunarodna konferencija „Dobre prakse suzbijanja zločina iz mržnje i govora mržnje“ u organizaciji Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava Zagreb. Konferencija je organizirana u sklopu projekta Against Hate / Protiv mržnje kojeg provode Centar za mirovne studije, Kuća ljudskih prava Zagreb i Gong u suradnji s Ministarstvom pravosuđa Republike Finske te finskom Udrugom za podršku žrtvama.
Opširnije...U Zagrebu se u razdoblju od 16. do 18. listopada 2019. održava edukacija namijenjena učiteljima/cama osnovnih škola na temu UN-ovih milenijskih ciljeva održivog razvoja. Edukaciju provodi udruga Bioteka u okviru projekta „LORA – laboratorij održivog razvoja“.
Prvog dana edukacije izlaganje je održao savjetnik pravobraniteljice Josip Grgić, na temu jednog od 17 ciljeva održivog razvoja iz Programa UN-a za održivi razvoj do 2030. – cilj br. 5.: postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke. Program za održivi razvoj temelji se na UN-ovoj Milenijskoj deklaraciji iz 2000. Udruga ODRAZ izdala je kratki prikaz globalnih ciljeva održivog razvoja na hrvatskom jeziku.
Opširnije...EU projekti