U organizaciji Udruge RODA, a uz potporu i suradnju Pravobraniteljice za djecu i Ministarstva pravosuđa, održan je okrugli stol pod nazivom „Zatvorenice majke - perspektiva“. Uvodnu riječ o interesu unaprjeđenja položaja djece roditelja zatvorenika s aspekta nadležnosti institucije Pravobraniteljice za djecu dala je pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić. Projekt koji je financiran od strane EU s ciljem unaprjeđivanja komunikacijskih vještina roditelja, posebice majki zatvorenica i njihove djece te osnaživanje zatvorenica za roditeljsku ulogu i tržište rada predstavila je izvršna direktorica Udruge RODA Ivana Zanze.
O nezavidnom položaju djece roditelja zatvorenika, koja su društveno vrlo stigmatizirana, govorila je zamjenica Pravobraniteljice za djecu, mr.sc. Maja Gabelica Šupljika. Izložila je da danas ima oko 5% žena u zatvorima (što je približno prosjek EU), žene koje su roditeljice u zatvorima je oko 60-80%, a muškaraca koji su roditelji 60%. Ono što djeci najviše treba je kontakt s roditeljem koji je u zatvoru, potom razumljiva informacija o tome što se događa s roditeljem u zatvori i što će biti s njima kao djecom, odnosno da li će ostati sami. Gđa Gabelica Šupljika smatra da je došlo do unaprjeđivanja okruženja u zatvorskom sustavu vezano uz posjete djece roditeljima u zatvoru.
O psihosocijalnim posljedicama boravka u zatvoru na majke i njihovu djecu, govorila je studentica psihologije s Hrvatskih studija Marija Knežević. Jedan od problema koji se reflektira na psihosocijalni razvoj djeteta je dodjela djece na skrb djedovima i bakama u slučaju kada su majke zatvorenice. Zamijećeno je da djeca čiji su roditelji u zatvoru imaju češće manifestacije ljutnje i bijesa.
O zaštiti prava zatvorenika roditelja u pravnom poretku, govorila je studentica Pravnog fakulteta Tajana Novosel.
Slijedilo je izlaganje socijalne radnice Monike Bašić koja je provela istraživanje sa 8 zatvorenica u zatvoru u Požegi o njihovom osobnom iskustvu kao majki u zatvoru. U prosjeku majke imaju približno četvero djece. Sve su se usuglasile da čim ostvare pogodnosti slobodnih izlazaka, vikende provode u svojim obiteljima s djecom jer ih žele izolirati od zatvorskog sustava i okruženja.
Jedan od velikih izazova je zapošljavanje zatvorenika/ca i njihova reintegracija u društvo.
Današnja tematika je od iznimne važnosti kako s aspekta roditelja zatvorenika, posebice majki zatvorenica, tako i s aspekta psihofizičkog razvoja i potrebe djece čiji su roditelji u zatvoru.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić s interesom je pratila izlaganja na okruglom stolu Udruge RODA, koja su dala dublji uvid u problematiku roditelja u zatvorima te njihove djece. Pravobraniteljica je 2013. obišla Kaznionicu i Odgojni zavod u Požegi, koji obuhvaćaju Odjel za maloljetnice, poluotvoreni te zatvoreni odjel za kažnjenice te zatvor i Kaznionicu za maloljetne osobe. Tom prilikom razgledala je uvjete i način smještaja kažnjenica i kažnjenika, razgovarala s pravosudnim osobljem, odgajateljicama i odgajateljima te provela Istraživanje o kažnjenicama i njihovom statusu u kaznionici u Požegi.
EU projekti