U organizaciji SOIH – Mreže žena s invaliditetom, a povodom obilježavanja 22. rujna – Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u Tribinama Grada Zagreba održan je okrugli stol na kojem je izlaganje održala i Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić. U svom izlaganju Pravobraniteljica se osvrnula na UN-ovu Konvenciju o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), a posebice na Zaključne primjedbe Odbora za uklanjanje diskriminacije žena koje se odnose na Četvrto i peto periodično izvješće za Hrvatsku koje je predstavljeno u Ženevi 15.07.2015.
Pravobraniteljica je u svom izlaganju iznijela glavna područja zabrinutosti Odbora te je pritom navela konkretne aktivnosti i mjere koje je ona u svom dosadašnjem radu poduzimala vezano uz navedena područja. Tako je Pravobraniteljica istaknula uspostavljenu suradnju s Policijskom akademijom u vidu edukacije pol. službenika/ica, potrebu ratifikacije tzv. Istanbulske konvencije, problematiku dvostrukog uhićenja kao i (ne)sankcioniranja partnerskog nasilja te problem financiranja skloništa za žrtve obiteljskog nasilja. Istaknula je i brojne aktivnosti koje poduzima vezano uz ravnopravnost spolova na području obrazovanja, zapošljavanja, medija, zdravlja (posebice reproduktivnih prava žena), sudjelovanja žena u javnom i političkom životu te aktivnosti vezane uz rizik višestruke diskriminacije žena (žene u ruralnim područjima i Romkinje).
Pored Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, izlaganja je održala i Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak, koja je iznijela iskustva iz rada svoje institucije vezano uz žene s invaliditetom. Posebno je istaknula problematiku neadekvatnog smještaja žena s psihičkim poteškoćama kao i općenito problem ovisnosti osoba s invaliditetom o tuđoj pomoći, a što svakako utječe i na (ne)prijavljivanje nasilja od strane osoba s invaliditetom.
Izlaganje o seksualnom nasilju, situaciji u Republici Hrvatskoj i o ulozi Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja održala je Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe – Centra za seksualna prava. Prema istraživanju koje je 2005. provela Ženska soba, 17 % žena je doživjelo silovanje ili pokušaj silovanja, a čak 95 % njih to nije nikada prijavilo, što je posebno zabrinjavajući podatak.
Završno izlaganje održala je Gordana Jurčević, predsjednica SOIH – Mreže žena s invaliditetom, koja se osvrnula na Protokol o postupanju u slučaju nasilja u obitelji.
Više o događaju možete pročitati ovdje:
Održan okrugli stol povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Ženskasoba.hr, 24.9.2015.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Nasilje nije privatna već javna stvar, Ius-info, 23.9.2015.
Najava okruglog stola povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Zenskasoba.hr, 21.9.2015.
Milanka Opačić: Nasilje nije stvar privatnosti i obitelji, SlobodnaDalmacija.hr, 22.9.2015.
Sudjelovanje na Nacionalnom danu borbe protiv nasilja nad ženama, 22. rujna, Savez društava multiple skleroze Hrvatske, 22.9.2015.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Nasilje je javna stvar, SEEbiz.eu, 22.9.2015.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, Hrvatski katolički radio.hr, 22.9.2015.
Okrugli stol povodom obilježavanja Dan borbe protiv nasilja nad ženama, Posi.hr, 23.9.2015.
EU projekti