Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić u suradnji s organizacijama civilnog društva, Lezbijskom grupom Kontra i Iskorak - Centrom za prava seksualnih i rodnih manjina, organizirala je okrugli stol na temu „Zaštita LGBT osoba u pravnoj praksi – zakonska jamstva i sudska praksa u primjeni“. Skup je okupio stručnjake/inje akademske zajednice, predstavnike/ice državnog odvjetništva, policije, Policijske akademije, Hrvatskog novinarskog društva, sutkinje Županijskog i Visokog prekršajnog suda, predstavnike/ice Ureda pučkog pravobranitelja te organizacija civilnoga društva.
Prof.dr.sc. Ksenija Turković održala je izlaganje o zakonodavnom uređenju zločina iz mržnje i komparativno prikazala stari i novi Kazneni zakon koji stupa na snagu 01.01.2013.
Višnja Lončar iz Državnog odvjetništva govorila je o postupanju svih općinskih i županijskih odvjetnika/ca prema Naputku iz 2006. kojim je predviđeno da se u kaznenim djelima motiviranih mržnjom postupa s posebnom pozornošću i s oznakom žurno.
Blaž Mamuza iz Ravnateljstva policije govorio je o edukaciji policije vezano za postupanje sa zločinima iz mržnje te je predočio statistiku za kaznena djela koja su počinjena iz mržnje u posljednjih pet godina (došlo je do povećanja kaznenih djela zločina iz mržnje u 2011. godini s prosječna 2-4- kaznena djela na 45, što je posljedica događanja na Splitskoj paradi).
Sutkinja Županijskog suda Koraljka Bumči istaknula je potrebu senzibiliziranja javnosti za takovu vrstu kaznenih djela.
Trpimir Marasović iz Hrvatskog novinarskog društva govorio je o tome kako je HND u svoj Kodeks časti još 2003.g. unio antidiskriminacijske odredbe o zabrani diskriminacije, a 2009.g. je donesen novi Kodeks časti koji ima proširene antidiskriminacijske odredbe gdje je kao diskriminacijska osnova navedeno i rodno izražavanje. Istaknuo je problem koji se javlja u praksi a to je kada sloboda izražavanja postaje govor mržnje. Do sada su imali četiri predmeta radi povrede Kodeksa, jedna prijava je stigla od strane pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a najviše prijava je stiglo od pravobraniteljice za djecu.
Sutkinja visokog prekršajnog suda, Branka Žigante Živković navela je kako je Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira još 1978.g. unio definiciju prekršaja protiv javnog reda i mira te se pod tu definiciju podvodi sve što nije definirano u ZORS-u i ZSD-u. Drži da je nužna izmjena navedenog Zakona te da je potrebno povećati prekršajne sankcije radi odvraćajućeg učinka.
U drugom dijelu okruglog stola, izlaganje je održao prof.dr.sc. Alan Uzelac na temu oblika sudske zaštite od diskriminacije i specifičnih postupovnih jamstava antidiskriminacijskih postupaka.
Zaključna razmatranja ukazuju na potrebu daljnje edukacije policijskih službenika/ica i sudaca/sutkinja, a vezano uz zločine iz mržnje i diskriminaciju, potrebu stvaranja i ujednačavanja sudske prakse vezano uz zločine iz mržnje i diskriminaciju, održavanje okruglih stolova i seminara na ovu tematiku u suradnji s organizacijama civilnog društva radi poboljšanja postojeće suradnje i radi osvješćivanja i senzibiliziranja javnosti o toj problematici.
EU projekti