Pravobraniteljica na konferenciji "Mladi: Rodna perspektiva"

mladezeneU organizaciji Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, a u okviru projekta „Mlade žene mijenjaju svijet!“, održana je konferencija pod nazivom „Mladi: Rodna perspektiva“ na kojoj je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić održala izlaganje na temu "Diskriminacija mladih žena u Hrvatskoj". Cilj konferencije je razmotriti položaj mladih u društvu s naglaskom na položaj mladih žena i to iz perspektive različitih institucija i organizacija civilnog društva koje se bave ravnopravnošću spolova i/ili mladima. Navedeni projekt provodi Fondacija CURE iz BiH u suradnji sa CESI iz Hrvatske i Autonomnim ženskim centrom iz Srbije.

Pravobraniteljica se osvrnula na istraživanje koje je njezin Ured proveo o položaju trudnica i majki s malom djecom na tržištu rada, a koje je objavljeno u Izvješću o radu za 2012. Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova. Prema rezultatima navedenog istraživanja, čak 40 % žena je zbog svoje trudnoće bilo izloženo nepovoljnijem postupanju od strane poslodavca. Pravobraniteljica je istaknula i nužnost stvaranja uvjeta za usklađivanje obiteljskog i poslovnog života žena te je u svijetlu navedenog navela i podatak HZZO-a prema kojem je u 2012. svega 2,63 % očeva koristilo mogućnost uzimanja dodatnog rodiljnog dopusta. Stoga je Pravobraniteljica kao nužan uvjet, a u cilju poboljšanja postojeće situacije, navela zajednički rad i edukaciju ciljanih društvenih skupina (policija, obrazovni sustav, mediji).

Projekt "Mlade žene mijenjaju svijet!" predstavila je Nataša Bijelić iz CESI, a osim Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova izlaganja su održali i Ante Martić, Voditelj službe za suradnju s mladima u Ministarstvu socijalne politike i mladih koji se osvrnuo na nacionalnu politiku za mlade te mr. sc. Helena Štimac Radin, ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade RH koja je predstavila rezultate istraživanja o stavovima mladih građana i građanki prema ravnopravnosti spolova pod nazivom „Hrvatski studenti u europskom kontekstu: društvena elita u nastajanju“. Mirela Travar, glavna tajnica Mreže mladih Hrvatske, prezentirala je priručnik „NeuDOBan položaj“ te rezultate istraživanja o diskriminaciji mladih na hrvatskom tržištu rada iz 2012., Tajana Broz iz CESI se osvrnula na pitanje sudjelovanja mladih žena u tijelima političkog odlučivanja dok se Olga Plazibat, predsjednica Savjeta mladih Grada Zagreba, osvrnula na djelovanje, program rada i aktivnosti Savjeta Mladih Grada Zagreba.

Zaključci konferencije:

1.)  U društvu postoji problem višestruke diskriminacije radi čega je potrebno voditi više računa o aspektima dobi i spola,
2.)  Potrebna je veća suradnja između različitih institucija (državnih i organizacija civilnog društva) koje se bave položajem mladih i žena,
3.)  Nužno je ulaganje dodatnih napora radi stvaranja boljih uvjeta za usklađivanje obiteljskog i poslovnog života, kao i uklanjanja rodnih stereotipa.

Više:

Najava konferencije, CESI

Objava na stranicama Pučke pravobraniteljice

Objava na stranicama Pravobraniteljice za djecu