U organizaciji udruge Status M u prostorijama Škole narodnog zdravlja ˝Andrija Štampar˝ održana je panel-rasprava ˝Dating and partner violence and using the gender transformative approach in working with young men as a tool of prevention˝. Rasprava se vodila na engleskom jeziku, a sudjelovali su i gosti iz inozemstva. Kao prva izlagačica, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić definirala je nasilje u partnerskim vezama, povezanost takvog nasilja s obiteljskim nasiljem, oblike partnerskog nasilja uključujući zlostavljanja preko Interneta, rezultate istraživanja o stavovima muškaraca o ravnopravnosti spolova te zabrinjavajuće podatke istraživanja među adolescentima/icama i primjere iz prakse Pravobraniteljice.
Pravobraniteljica je također istaknula da se članak 31. Zakona o ravnopravnosti spolova koji glasi: "Tko s ciljem prouzročenja straha drugoga ili stvaranja neprijateljskog, ponižavajućeg ili uvredljivog okruženja na temelju razlike u spolu, bračnom ili obiteljskom statusu, ili spolnoj orijentaciji povrijedi njegovo dostojanstvo, kazniti će se za prekršaj novčanom kaznom od 5.000,00 do 30.000,00 kuna˝ može primijeniti na slučajeve nasilja u partnerskim vezama. S tim u vezi je broj prekršajnih postupaka, od 2010. godine kad je evidentiran samo jedan prekršajni postupak, u porastu pa je u 2012. zabilježeno čak 37 takvih postupaka.
U nastavku izlaganja, profesorica Pamela Orpinas, gošća s ˝University of Georgia˝, USA, predstavila je rezultate svoga istraživanja u okviru ´Healty Teens Longitudal Study´ na uzorku od 600 adolescenata/ica koji/e su intervjuirani/e u sklopu istraživanja. Profesorica Orpinas je navela primjere ljubavnih veza triju adolescentica na kojima je objasnila kako veze počinju idilično, nakon čega slijedi razdoblje prepoznavanja problema i pojava nasilja u vezi.
U nastavku izlaganja, Ajana Low s Odjela Psihologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu prikazala je rezultate projekta ˝Prevencija nasilja u mladenačkim vezama˝ u odnosu muško-žensko, a Nataša Bijelić iz Centra za edukaciju, eavjetovanje i istraživanje izvijestila je o preventivnim kampanjama koje su poduzeli proteklih godina te informirala o web stranici SEZAM (Seksualna Edukacija Za Mlade) koja se bavi seksualnošću mladih, ravnopravnošću spolova, rodno uvjetovanim nasiljem, a preko koje postoji mogućnost i on-line savjetovanja.
Izlaganje je završio Natko Gereš iz udruge Status M, koji je prisutne dodatno upoznao s radom kampanje ˝Budi muško – mijenjaj pravila˝ u kojoj sudjeluju mladi muškarci s ciljem suzbijanja nasilja i rodnih stereotipa u društvu. Na kraju je prikazan spot u kojem mladi hrvatski glumci, muzičari i ostali sudionici opisuju da ´biti muško´ ne znači biti agresivan.
Više na web stranici Status:M: "Rad s mladićima važan za prevenciju nasilja"
FOTO album na FB stranicama Status M >>
Iz medija:
Zašto dolazi do nasilja u partnerskim vezama?, T-portal, 10.5.2013.
Nasilje u vezama i partnersko nasilje - muško pitanje, Večernji list, 10.5.2013.
Rad s mladićima važan za prevenciju nasilja, Libela.org, 13.5.2013.
EU projekti