Nasilje i diskriminacija prema ženama s invaliditetom

TuheljU organizaciji Ženske sobe – centra za seksualna prava, održan je trodnevni trening (03.-05. srpnja 2013.) pod nazivom „Nasilje i diskriminacija prema ženama s invaliditetom“. Na treningu su sudjelovale predstavnice brojnih udruga osoba s invaliditetom te predstavnice pojedinih skloništa i savjetovališta za žene žrtve obiteljskog nasilja. Treningu je u svojstvu izlagačice prisustvovala i predstavica pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, stručna savjetnica Martina Krnić Piktija, koja je održala izlaganje na temu „Rizici višestruke diskriminacije žena s invaliditetom“.

U svom izlaganju osvrnula se na nepovoljniji položaj žena s invaliditetom na tržištu rada, a koji je uzrokovan i nižim stupnjem njihovog obrazovanja, na izloženost obiteljskom nasilju (posebice ekonomskom nasilju i socijalnoj izolaciji) te na pristupačnost zdravstvenim uslugama, prvenstveno vezano uz ostvarivanje prava na ginekološku i stomatološku zaštitu i uklanjanja arhitektonskih barijera. Predmetnoj problematici Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je posebnu pažnju posvetila u svom prošlogodišnjem Izvješću o radu te je pritom dala i odgovarajuće preporuke u cilju poboljšanja postojeće situacije kao što su daljnja edukacija u području senzibiliziranja stručnih osoba, ali i senzibilizacija javnosti te općenito daljnje osnaživanje žena s invaliditetom na svim područjima života.

Izlaganje je održala i zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Mira Pekeč Knežević, koja je istaknula nužnost pružanja potpore i osnaživanja žena s invaliditetom (kako od strane društva tako i od strane njihove obitelji) te potrebu njhovog otvaranja prema zajednici i prepoznavanje njihovih potencijala.

Marica Mirić, koordinatorica projekata SOIH-a, održala je izlaganje pod nazivom „Nasilje nad ženama s invaliditetom – iskustva SOIH-a i Mreže žena s invaliditetom“, a Mira Katalenić, predsjednica Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet, u svom izlaganju se osvrnula na osobna iskustva vezano uz nasilje i diskriminaciju žena s invaliditetom, i to na području zdravstva, obrazovanja, rada i zapošljavanja te majčinstva.

Štefica Roginić, voditeljica SOS telefona za žene s invaliditetom žrtve nasilja, osvrnula se na dosadašnja iskustva u radu SOS telefona, a koji je započeo s radom 2007., i to u cilju poboljšanja društvenog položaja žena s invaliditetom i ostvarivanja njihove zaštite od nasilja. Istaknula je kako je najčešći oblik nasilja nad žrtvama s invaliditetom koje su tražile pomoć putem navedenog SOS telefona, bilo psihičko nasilje (71,21 %), te da je u najvećem broju slučajeva (28,07 %) počinitelj bio bračni drug.

Kao neki od zaključaka treninga, odnosno preporuka za poboljšanje položaja žena s invaliditetom navedeni su:

1.) daljnja edukacija i senzibilizacija društva vezano uz položaj žena s invaliditetom,
2.) podizanje vidljivosti osoba s invaliditetom (posebice žena) u društvu,
3.) uključivanje žena s invaliditetom u društvo i lokalnu zajednicu,
4.) daljnje osnaživanje žena s invaliditetom te osiguravanje rodno-senzibiliziranog pristupa.