U organizaciji Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Srpskog demokratskog foruma i Centra za mir, pravne savjete i psihosocijalnu pomoć Vukovar u Zagrebu je održan okrugli stol "„Diskriminacija-mehanizmi zaštite-ostvarivanje prava na jednako postupanje". Predstavljen je zajednički izvještaj o praćenju provedbe Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i Zakona o suzbijanju diskriminacije. Među zaključnim preporukama izvještaja nalazi se i ona Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova o tome kako „ponovno treba uvesti mogućnost dobivanja besplatne pravne pomoći i za kaznene, prekršajne i zemljišno-knjižne postupke za žrtve nasilja u obitelji“.
Prezentiran je nacrt prijedloga Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći. Teme o kojima se raspravljalo bile su i pravo na pristup pravosuđu pod jednakim uvjetima, analiza dizajna nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije u Hrvatskoj od 2008. do 2013. te su stavljeni prijedlozi za poboljšanje prijedloga zakona o besplatnoj pravnoj pomoći iz perspektive pružatelja besplatne pravne pomoći.
Okruglom stolu su prisustvovali i predstavnice i predstavnici organizacija civilnog društva, dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore i predstavnica Ministarstva pravosuđa. Predstavnica pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Sanja Oluški Radaković, voditeljica stručne službe, ispred institucije Pravobraniteljice istaknula je nužnim novim Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći osigurati pravo na besplatnu pravnu pomoć žrtvama obiteljskog nasilja u prekršajnim i kaznenim, te zemljišno-knjižnim postupcima. Nakon toga je predstavnica Ministarstva pravosuđa navela kako Ministarstvo pravosuđa osiguravanje besplatne pravne pomoći žrtvama kaznenih i prekršajnih djela nasilničkog ponašanja u obitelji namjerava riješiti ili kroz izmjene Zakona o kaznenom postupku koje su upravo u tijeku, ili kroz novi Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći prijedlog kojega je upravo u javnoj raspravi, dok će prijedlog o osiguranju besplatne pravne pomoći žrtvama nasilja u zemljišno-knjižnom postupku biti razmotren. Dopredsjednik Hrvatske odvjetničke komore izjavio je da je institucija koju on predstavlja spremna oformiti liste odvjetnika/ca koji bi u žurnim postupcima, kakvi su prekršajni postupci radi nasilja u obitelji, bili spremni preuzeti zastupanje žrtve kao oštećene osobe već pri prvom pojavljivanju pred sudom.
EU projekti