Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić izlagala je na 16. sjednici Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora koji je organizirao tematsku sjednicu na temu "Suzbijanje nasilja nad LGBT osobama u Republici Hrvatskoj" na koju su bili pozvani svi zastupnici i zastupnice, predstavnici/e nadležnih državnih institucija te organizacija civilnog društva. Pravobraniteljica je govorila o zaštiti prava spolnih i rodnih manjina (LGBTI osoba). Ukazala je na to da je spolna orijentacija jedna od osnova po kojoj je zabranjena diskriminacija Zakonom o ravnopravnosti spolova.
Kod većine ljudi seksualna orijentacija se formira u vrlo ranoj životnoj dobi kroz interakciju bioloških, kognitivnih i socijalnih faktora, a homoseksualnost je rasprostranjena u svjetskoj populaciji između 4-17%. Pravobraniteljica je navela statistički udio pritužbi građana/ki istospolne orijentacije u ukupnom broju pritužbi koje institucija Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova prima (spolna orijentacija – 3,3 % , rodni identitet i izražavanje – 2,7 %), te razloge zbog kojih LGBTI osobe nisu sklone pritužiti se institucijama u koje nemaju povjerenja da će zaštititi njihova prava.
Govorila je i o rezultatima istraživanja vezanim uz homofobiju, postignuća institucije Pravobraniteljice u unaprjeđenju zakonskog okvira sukladnom europskim standardima i direktivama, a posebice pravnog statusa transrodnih/rodno-disforičnih osoba. Navela je i iskustva umješačice u antidiskriminacijskim sudskim postupcima te praktične primjere vezane uz govor i zločin iz mržnje. Zaključila je da postoji stalna potreba za osvještavanjem o statusu LGBTIQ osoba - kroz odgojno-obrazovni sustav, edukacije, javnu osudu i reagiranja institucija i političkih elita, okrugle stolove ili druge načine ukazivanja na probleme i zahtijevanja da se oni riješe. Preporučila je da se djela motivirana mržnjom temeljenoj na predrasudi prema LGBTI osobama progone u okviru kaznenog, a ne prekršajnog postupka, da se unaprijedi sustav prikupljanja i obrade podataka na parničnim/prekršajnim/kaznenim sudovima vezano uz diskriminaciju na temelju seksualne orijentacije, da svi dionici prema Protokolu o postupanju u slučajevima zločina iz mržnje, motiviranih predrasudom prema LGBTI postupaju promptno, da se razvije program stručnog usavršavanja za državne odvjetnike/suce koji odlučuju u anti-diskriminacijskim sporovima, a posebno u kaznenopravnim sporovima te da se izradi Protokol zaštite od nasilja i uznemiravanja nad učenicima/ama za OŠ / SŠ.
Iz medija:
EU projekti