Prezentacija biltena u Varaždinskoj županiji

prsvarazdinU organizaciji predsjednice Povjerenstva za ravnopravnost spolova Varažidnske županije, dr. sc. Slavenke Majski Cesarec, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić nazočila je u Varažidnskoj županiji prezentaciji Biltena vezano uz istraživanje pod nazivom "Analiza rodne, obrazovne i kronološke dobi članova predstavničkih, izvršnih i upravnih tijela županija" u pet županija - Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj, Koprivničko-križevačkoj, Zagrebačkoj i Varaždinskoj.

Radi se o prvom projektu koje je vlastitim snagama pokrenulo navedeno Povjerenstvo. Rezultati istraživanja pokazuju podzastupljenost žena na pozicijama župana/ica i njihovih zamjenika/ica, pročelnika/ica upravnih tijela, u komisijama županijskih skupština, povjerenstvima županijskih skupština te vijećima i savjetima. Varaždinska županija ima pohvalne rezultate, ali ima prostora i za napredak. Naime, Varaždinska županija je jedna od malobrojnih županija koja ima zamjenicu župana (uz Krapinsko-zagorsku županiju) i predsjednicu Županijske skupštine (uz Koprivničko-križevačku županiju).

Predstavljanje istraživanja i Biltena podržale su predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskoga sabora Nansi Tireli, zamjenica župana Blanka Glavica Ječemenica, predsjednica Županijske skupštine Dubravka Biberdžić i dr.

Istraživanje su predstavile članice Povjerenstva - doc.dr.sc. Nina Begičević-Ređep, doc.dr.sc. Violeta Vidaček-Hainš i Vlatka Sekovanić sa Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Naslovnica Biltena je rezultat provedenog foto-natječaja Povjerenstva.

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić pohvalila je ovakvo istraživanje koje s dobrim uzorkom od pet županija može, prije lokalnih izbora, pokazati stanje i zastupljenost spolova odnosno pozastupljenost žena u tijelima lokalne i regionalne samouprave u navedenim županijama, na rukovodećim pozicijama. Navedene rezultate je usporedila sa  istraživanjem koje je proveo Ured pravobraniteljice prošle godine, a odnosi se na zastupljenost žena u upravljačkim strukturama u 500 hrvatskih tvrtki. Dotaknula se i pitanja staklenog stropa s kojim se žene susreću na tržištu rada i u političkim strukturama obzirom na neumoljivu statistiku koja pokazuje da žene u većem postotku završavaju visoke škole i poslijediplomske studije u odnosu na muškarce dok su u doktorskim studijama u podjednakom odnosu, što je obrnuto-proporcionalno od postotka žena koje su na čelu upravljačkih struktura i pozicija društveno-političkog odlučivanja. Naznačila je da je istraživanje pokazalo značajniju podzastupljenost žena u poslovnim subjektima u pretežitom vlasništvu RH odnosno u poslovnim subjektima s javnim ovlastima. Govorila je i o nedovoljnoj društvenoj potpori koja bi ženama omogućila nesmetano uključivanje na tržište rada. Zaključno je naglasila važnost na promicanje načela ravnopravnosti spolova i uklanjanje rodnih stereotipa u programima odgojno-obrazovnog sustava.

 

webmalilogo

 

 

Rezultati istraživanja: Analiza rodne, obrazovne i kronološke dobi članova predstavničkih, izvršnih i upravnih tijela županije, Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Varaždinske županije 2010./2011.


 

Iz medija:

 

Bilten - ravnopravnost spolova, Varaždinska TV, 13. lipnja 2012.

Predstavljen bilten, Varaždinska županja, 13. lipnja 2012.

Poražavajuća zastupljenost žena na upravljačkim dužnostima, Aktualno.hr, 13. lipnja 2012.

Žene i dalje podzastupljene u politici i tvrtkama, regionalni.com, 13.6.2012.