Okrugli stol povjerenstva za ravnopravnost spolova Karlovačke županije

PRSKarlovac26veljace2013U organizaciji Povjerenstva za ravnopravnost spolova Karlovačke županije održan je okrugli stol pod nazivom „Provedba i problematika u provođenju Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji“ na kojem je sudjelovala i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić. Uvodno izlaganje održala je predsjednica Povjerenstva Nada Murganć koja je pozdravila sve prisutne sudionike/ice: zamjenicu gradonačelnika Marinu Kolaković, zamjenika župana Milenka Rebića, predsjednika Županijske skupštine Josipa Zaborskog, koordinatoricu za ravnopravnost spolova Maricu Dančulović, predstavnike/ice PU karlovačke, nadležnih centra za socijalnu skrb s područja Karlovačke županije, predstavnike/ice pravosuđa (Županijskog državnog odvjetništva i Općinskog suda u Karlovcu), zdravstvenih ustanova, odgojno-obrazovnih ustanova, organizacija civilnog društva te provoditelje/ice psihosocijalnog tretmana.

Koordinatorica za ravnopravnost spolova u Uredu državne uprave u Karlovačkoj županiji, Marica Dančulović, iznijela je statističke podatke o obiteljskom nasilju na području Karlovačke županije u 2012., a koji su prikupljeni od nadležnih institucija. Naglasila je senzibiliziranost javnosti koja je na višoj razini nego prije, a kao postojeće probleme navela je nužnost edukacije, suradnju svih nositelja, skrb o žrtvama nasilja, provođenje psihosocijalnog tretmana te uključivanje Povjerenstva u rješavanje pojedinačnih slučajeva obiteljskog nasilja, a što je obveza iz Protokola.

Izlaganje je održala i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Lubičić, koja je navela podatke policije o obiteljskom nasilju u 2012. na nacionalnoj razini, a koji se odnose na broj podnesenih optužnih prijedloga (14.762), broj prekršajno prijavljenih osoba (17.976), broj oštećenih osoba (20.672) kao i na broj evidentiranih kaznenih djela nasilničkog ponašanja u obitelji iz čl. 215a KZ-a (609 – što je u odnosu na 2011.g. manje za 30 %). Navedeni podaci, iako se odnose na nacionalnu razinu, vrlo su slični podacima za Karlovačku županiju, a prema kojima je udio žena oštećenih prekršajima obiteljskog nasilja iznosio 62,4 % (u RH) odnosno 65 % (u Karlovačkoj županiji). Pravobraniteljica se osvrnula i na rad centara za socijalnu skrb i na pritužbe građana/nki koje zaprima vezano uz postupanje centara, kao i na uspostavljenu suranju sa Policijskom akademijom.

Nakon uvodnih izlaganja uslijedila je rasprava u kojoj su sudjelovali/e svi sudinonici/ice. Predstavnica Ženske grupe Korak Karlovac osvrnula se na nedovoljnu suradnju sa pravosudnim institucijama vezano uz donošenje sudskih odluka o povjeravanju djece nakon prestanka braka uz nedavni primjer loše prakse vezano za ostvarivanje kontakata djece s drugim roditeljem koji je nasilan. Postavljeno je i pitanje financiranja skloništa i savjetovališta za žene žrtve nasilja.

Predstavnica Županijskog državnog odvjetništva navela je kako je u 2012. bilo 30 kaznenih prijava zbog kaznenog djela iz čl. 215a KZ-a, ali da je njih 15 odbačeno (što predstavlja udio od 50 %) iz razloga jer je žrtva odbila svjedočiti na sudu protiv nasilnika.

Spomenuto je i pružanje psihosocijalnog tretmana te podatak da je, od 50 počinitelja/ica u tretmanu u protekloj godini, recidiv ponovljen u samo 1 slučaju. Ministarstvo pravosuđa nije isplatilo naknade ovlaštenim osobama za pružanje tretmana.

Zaključeno je :

  • trend većeg prijavljivanja obiteljskog nasilja zbog veće senzibiliziranosti društva,
  • važnost prevencije i provođenja kampanji,
  • osnaživanje i poticanje ravnopravnosti žena na svim razinama (uključujuči politički i javni život),
  • ojačati centre za socijalnu skrb i Obiteljske centre,
  • poduzimanje daljnjih inicijativa i aktivnosti vezano uz financiranje skloništa,
  • potreba osnaživanja žrtava nasilja,
  • rješavanje pitanja psihosocijalnog tretmana.

 

Održan Okrugli stol na temu "Provedba i problematika o provođenju Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji", web Karlovačke županije, 26.2.2013.