U organizaciji Svjetske banke i pod pokroviteljstvom Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova predstavljeno je izvješće Svjetske banke „Ulaganje u jednake mogućnosti za sve: analiza rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj“. Sudionike i sudionice događanja pozdravile su Elisabetta Capannelli, direktorica Svjetske banke za Hrvatsku i Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. Gospođa Capannelli je u svojem uvodnom govoru naglasila da prema novom indeksu koji je objavila Svjetska banka, strukturiranom oko osam pokazatelja koji pokrivaju različite faze radnog života žene, iako se Hrvatska s ukupno 94,38 bodova nalazi na visokom položaju u pogledu pravnog okvira, problemi i dalje ostaju u provedbi. Osim toga, najniže ocjene zabilježene su u dva važna područja - jednakost u dobivanju mirovine, s ukupno 75 bodova, te pravna zaštita zaposlenih majki, s ukupno 80 bodova.
Pravobraniteljica Ljubičić u svojem je obraćanju naglasila da je ravnopravnost spolova kao ustavno načelo u Republici Hrvatskoj ustanovljeno još prije 19 godina te da ista nije isključivo „žensko pitanje“ već je pitanje svih ljudi. Ukazala je na EIGE-ovo istraživanje započeto 2017. godine koje je pokazalo da kada bi na razini EU ojačala ravnopravnost spolova, do 2050. bi se stvorilo i do 10.5 milijuna dodatnih radnih mjesta, stopa zaposlenosti bi dosegnula gotovo 80% te bi narastao BDP po glavi stanovnika.
Istaknula je i da su ranija istraživanja pokazala povezanost ravnopravnosti spolova s višim stopama nataliteta, zbog čega ju je potrebno uključiti kao faktor prilikom kreiranja demografskih politika. Pravobraniteljica se osvrnula i na područja u kojima još uvijek nailazimo na nepovoljan položaj žena, primjerice, područje rada i zapošljavanja, područje političke participacije, žensko poduzetništvo i brojna druga istaknuvši posebice osvjetljivost skupina pogođenih višestrukom diskriminacijom kao što su žene s invaliditetom, pripadnice nacionalnih i etničkih manjina te LGBT skupine.
Rezultate izvješća „Ulaganje u jednake mogućnosti za sve: analiza rodne ravnopravnosti u Hrvatskoj“ predstavili su Tara Sharafudeen, viša stručnjakinja za društveni razvoj Svjetske banke i Paul Andres Corral Rodas, stručnjak za obradu podataka Svjetske banke nakon čega je uslijedila panel rasprava na temu „Ulaganje u jednake mogućnosti za sve“. Raspravu je moderirala gospođa Capannelli, a kao panelist i panelistice sudjelovali su Ivana Matić, osnivačica Women in Adria, Sonja Vuković, predsjednica Udruge za kreativni razvoj Slap, Ana Marija Tkalčec, koordinatorica CESI – Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje te Mirko Petrić, viši predavač na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru.
Iz medija:
Web Koprivničko-križevačke županije, 25.3.2019.
Cropix, 22.3.2019. (foto arhiva)
Pixsell, 22.3.2019. (foto arhiva)
EU projekti