Regionalna konferencija u organizaciji Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova

logoprsmaliPravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić otvorila je Regionalnu konferenciju na temu „Uloga pravobraniteljskih ureda u suzbijanju diskriminacije s posebnim naglaskom na diskriminaciju temeljem spola i spolne orijentacije“. Na Konferenciji su sudjelovale srodne antidiskriminacijske institucije – povjerenica za jednakost Republike Srbije prof.dr. Nevena Petrušić, zaštitnik ljudskih prava Crne Gore Šućko Baković, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slošnjak, pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, zamjenik pučkog pravobranitelja Dejan Palić te suci i sutkinje općinskog i županijskog suda. Konferenciju su moderirali: Goran Selanec iz Ureda Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i Tena Šimonović iz Ureda Pučkog pravobranitelja.

Cilj Konferencije je bio razmotriti značaj postojanja, djelovanja i ovlasti pojedinih antidiskriminirajućih tijela kao i njihovo stvaranje autoriteta i pozicioniranje unutar pravnog poretka i sustava državne moći.

Otvorena je rasprava vezano za strukturu postupka povodom pojedinačnih tužbi, ulogu jamstva prebacivanja tereta dokazivanja u postupku te pravne snage odluka uključujući i pitanje sankcije za kršenje antidiskriminirajućih jamstva, samostalno pokretanje antidiskriminacijskih postupaka pred sudskim tijelima, odnosno uloga umješača te uloga naših odluka u sudskom postupku i njihov stvarni utjecaj na odlučivanje sudaca i sutkinja. Predstavnice pravosudnih tijela iznijele su svoja viđenja uloge i načina sudjelovanja antidiskriminacijskih tijela u sudskom postupku.

Zaključci i preporuke Konferencije:

(1) Iako su nezavisna antidiskriminacijska tijela u regiji osnivana na temelju sličnih modela postoje neke značajne razlike u njihovom radu. To se posebno odnosi na shvaćanje pravnog značaja njihovih odluka povodom postupanja na temelju pojedinačnih pritužbi i njihovih ovlasti pokretanja ili sudjelovanja u antidiskriminacijskim sudskim postupcima.

(2) Radi što boljeg poimanja položaja i uloge nezavisnih antidiskriminacijskih tijela u nacionalnim pravnim porecima u regiji, utvrđena je potreba za daljnjim nastavkom njihovom suradnje te su dogovoreni susreti koji bi bili usredotočeni na konkretne dileme koje se javljaju kroz rad ovih tijela. To se posebno odnosi na postupovna pitanja utvrđivanja činjenica u predmetima povodom pojedinačnih pritužbi uključujući i pitanje svrsihodnosti korištenja jamstva prebacivanja tereta dokazivanja, oslanjanje na kaznene i prekršajne postupke u suzbijanju diskriminacije, institucionalne mogućnosti i strategije pokretanja antidiskriminacijskih postupaka i jačanje autoriteta odluka ovih tijela.

(3) Predloženo je da se jedan od zajedničkih stručnih skupova posveti višestrukoj diskriminaciji u obiteljskim sporovima s posebnim naglaskom na učinak diskriminatornog postupanja temeljem spola i/ili bračnog status na položaj djece u takvim sporovima.

(4) Predloženo je da se jedan od zajedničkih stručnih skupova posveti nadležnosti medijacije koju posjeduju ova tijela.

(5) Utvrđena je potreba da se u Pravosudnim akademijama u regiji uvede stalna mogućnost obrazovanja sutkinja i sudaca u pogledu antidiskriminacijskog prava.