Međunarodna konferencija o mirovinskom sustavu

suh-konf-salaU Zagrebu je održana Međunarodna konferencija SUH-a „Mirovine stečene radom ili milodarom“. Jedna od tema ove konferencije nosila je naziv „Kakav mirovinski sustav ne diskriminira žene“. Izlaganjem je navedeno kako ova tema još nije otvorena niti kod nas niti u EU. Navedeno je kako žene imaju nižu stopu radne aktivnosti, te da su im karijere isprekidane zbog djece ili skrbi o starijima.

Ženama je također ograničeno napredovanje u karijeri kada se vrate sa rodiljnog/roditeljskog dopusta. Iznijet je podatak kako cca 90% novozaposlenih žena u RH u prošloj godini ima sklopljen ugovor o radu na određeno vrijeme, da žene primaju prosječno niže plaće, a rodiljne naknade su niže nego u EU. Nekoliko je osnovnih problema koji uzrokuju nepovoljniji položaj žena na tržištu rada- nesiguran, fluidan radni odnos (rad) - rad na crno, zatim tzv. „part-time job“ - rad na određeno vrijeme, te „outsorcing“ - ugovori o radu. Niži iznos mirovina žena ima još nepovoljniji učinak u svjetlu činjenice da se životni vijek produžuje, a podaci pokazuju da prosječni/a umirovljenik/ca ima pet zdravih godina života u mirovini, te se da osobe iznad 85 g. tretiraju kao osobe koje se nisu u stanju samostalno brinuti za sebe.

Primjerice, u Republici Njemačkoj po nadležnom ministarstvu provedeno je istraživanje o prosječnim mirovinama žena i muškaraca, kojim je utvrđen podatak kako je prosječna mirovina žena niža cca 60% od prosječne mirovine muškarca, time što je na području bivše istočne Njemačke ta razlika puno manja. Najugroženija je egzistencija starijih žena, jer ih ima dva puta više od muškaraca u toj dobi.

RH je po siromaštvu umirovljenika/ca pri vrhu ljestvice siromaštva u   EU. Razlike u visini mirovina mogu se smanjiti mirovinskim propisima (tzv. bonusima, „kreditiranjem“ žena za skrb o djeci i starijima), intervencijama na tržištu rada- usvajanjem mjera koje idu za uravnoteženjem rada i privatnog života i života u obitelji, sigurnijim radnim mjestima kao i povećanjem svijesti o rodnoj ravnopravnosti.

Konferenciji je ispred Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova prisustvovala Sanja Oluški Radaković, načelnica Stručne službe.

 


 

Više:

Konferencija Saveza umirovljenika Hrvatske, SSSH, 17.10.2012.

"Hrvatskoj godišnje treba za mirovine 36 milijardi kuna", Politika plus, 17.10.2012.

"Skup u Zagrebu: Umirovljenici -umjetnici u preživljavanju", Radio Slobodna Europa, 19.10.2012.