Okrugli stol "Položaj istospolnih zajednica - novi pravni okvir"

Okruglistol16112012Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, uz podršku Veleposlanstva Velike Britanije, organizirala je okrugli stol pod nazivom „Položaj istospolnih zajednica – novi pravni okvir“. U svom uvodnom izlaganju pravobraniteljica se osvrnula na postojeću situaciju vezano uz pravni položaj istospolnih zajednica u Republici Hrvatskoj ukazavši pritom i na (još uvijek) nedovoljnu senzibiliziranost društva o tom pitanju. Upravo radi navedenog, istaknula je važnost održavanja okruglih stolova na kojima će se raspravljati o toj problematici, kao i potrebu edukacije u cilju uklanjanja spolnih stereotipa prisutnih u društvu. Uvodno izlaganje održao je i Veleposlanik Velike Britanije u Republici Hrvatskoj, gospodin David Arthur Slinn, istaknuvši kako je osvješćivanje i senzibilizacija javnosti prvi korak u uvođenju zakonskih promjena vezano uz položaj istospolnih zajednica. Upravo radi navedenog iskazao je i potporu predmetnom okruglom stolu. Ukratko se osvrnuo na zakonodavni okvir u Velikoj Britaniji, a koja je 2004.g. donijela Zakon o civilnom partnerstvu.

U prvom panelu pod nazivom „Strategije zakonodavnog uređenja položaja istospolnih zajednica – komparativni pristup“ izlaganja su održali gđa Jasmin O′Connor (Stonewall, UK), gospodin Wouter Simonis (Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske), pomoćnica ministra uprave, gđa Jagoda Botički (koja je i voditeljica radne skupine za izradu nacrta zakona o istospolnim zajednicama) te gosp. Frederic Frapaise (Ataše za upravnu i europsku suradnju Veleposlanstva Republike Francuske).

U drugom panelu pod naslovom „Socijalna, radna i porezna prava vezana uz sklapanje istospolnih zajednica“ izlaganja su održali prof.dr.sc. Mario Vinković sa Katedre za radno-pravne i socijalne znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku te Goran Selanec, zamjenik Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Treći panel naziva „Istospolne zajednice i položaj djece – ustavni i obiteljski aspekti“ obuhvatio je izlaganja prof.dr.sc. Aleksandre Korać Graovac sa Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu te izlaganje prof.dr.sc. Sanje Barić sa Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

Gđa Jasmin O′Connor je u svom izlaganju istaknula kako LGBT osobe trebaju postići jednakost u svim pravima te da se pritom ne radi o odobravanju posebnih prava već o jednakim pravima za sve osobe, bez obzira na njihovu spolnu orijentaciju. Osim pravnih učinaka i aspekata, osvrnula se i na važnost promjene društvene svijesti o tom pitanju. Ukratko je opisala postojeću zakonsku situaciju vezano uz položaj LGBT osoba u Velikoj Britaniji istaknuvši kako istospolni/e partneri/ice mogu sklopiti civilo partnerstvo koje je u svim aspektima, osim u imenu, izjednačeno sa brakom. Civilno partnerstvo je ekskluzivno pravo predviđeno samo za osobe istospolne orijentacije (dakle nije mijenjana institucija braka već je stvorena nova paralelna institucija), a sklapa se pred matičarem. Raskid civilnog partnerstva je identičan kao i prestanak braka ali se zove prekid partnerstva i to je ozbiljan postupak (proces je isti kao i u postupku razvoda braka). Prostorije za sklapanje civilnog partnerstva nisu licencirane već su za to educirani svi državni/e službenici/ice koji/e obavljaju dužnost matičara. Istaknula je kako prema nedavnom istraživanju, oko 83 % građana/ki u Velikoj Britaniji prihvaća civilno partnerstvo te da bi ono zasigurno i u Republici Hrvatskoj doprinjelo rješavanju problema i uklanjanju diskriminacije.

U ime Ambasade Kraljevine Nizozemske izlaganje je održao Wouter Simonis, pravni tajnik za politička pitanja, ukratko predstavivši pravni okvir za istospolne zajednice u Nizozemskoj, a koji predviđa registrirano partnerstvo. Usprkos tome što čak 90 % građana/ki Nizozemske prihvaća homoseksualnost kao način života, ističe kako je situacija na ulici drugačija jer još uvijek ima dosta nasilja protiv LGBT osoba. Također je naveo i problem vezan uz postupanje policije u takvim slučajevima jer se ti napadi tretiraju kao obični napadi a ne kao zločini iz mržnje. Kao važne događaje iz povijesti Nizozemske vezano uz prava LGBT osoba istaknuo je mogućnost LGBT osoba da se priključe vojsci (1974.g.), održavanje prve gej parade (1977.g.), Zakon o ravnopravnom postupanju (1993.g.), Zakon o registriranom partnerstvu (1998.g.) te izmjenju Zakona o braku (2001.g.). Za razliku od Velike Britanije, istaknuo je kako registrirano partnerstvo mogu sklopiti svi (homoseksualni ali i heteroseksulani parovi), te da gej parovi od 2001.g. mogu sklopiti i brak. Naime, brak prema zakonu mogu sklopiti dvije osobe istog ili različitog spola, ali istospolni brakovi sklopljeni u Nizozemskoj se automatski ne priznaju u inozemstvu. Registrirano partnestvo je u pravnom smislu izjednačeno sa brakom (osim u pitanju posvajanja djece), a razlikuje se od braka jedino u načinu prestanka. Naime, okončanje registriranog partnerstva može se dogoditi i bez intervencije suda, ali su prava i dužnosti članova/ica isti kao i kod bračnih partnera u braku. Vezano uz istospolne brakove, ističe kako se diskriminatorno postupanje očituje u pitanju posvajanje djece i o tome se vode rasprave u parlamentu.

Ataše za upravnu i europsku suradnju Veleposlanstva Republike Francuske, gosp. Frederic Frapaise,  naveo je kako je u Francuskoj 1999.g. donesen Zakon o civilnom partnerstvu, a koja partnerstva se nazivaju i pax, vrlo su slična braku i mogu ih sklopiti i osobe heteroseksualne orijentacije. Ukratko je izložio i nacrt novoga zakona o kojem se raspravlja u parlamentu i koji bi trebao biti donesen tijekom 2013.g. Naime, prema tom zakonskom prijedlogu, brak bi mogle sklopiti i dvije osobe istoga spola, u gradskoj vijećnici pred matičarem. Francuski državljani/ke će moći istospolni brak sklopiti i sa stranim/om državljaninom/kom u čijoj zemlji je LGBT osobama zabranjen brak, a predviđa se i mogućnost posvajanja djece od strane istospolnih parova, uz suglasnost bioloških roditelja. Medicinski potpomognuta oplodnja omogućit će se i LGBT parovima, a umjesto termina „majka“ i „otac“ predviđa se uvođenje termina „roditelj“ dok se umjesto termina „muž“ i „žena“ predviđa uvesti termin „supružnici“.

Pomoćnica ministra uprave i voditeljica radne skupine za izradu nacrta zakona o istospolnim zajednicama, gđa Jagoda Botički, ukratko je izložila postojeći zakonski okvir i situaciju vezano uz prava LGBT osoba u RH istaknuvši kako još uvijek nisu regulirana prava članova/ica istospolnih zajednica, a radi čega Ministarstvo uprave priprema nacrt zakona kojim bi se uredila ta problematika. Istaknula je kako će se navedeni zakon odnositi samo na istospolne partnere (ne i na heteroseksualne), a registracija partnerstva će se vršiti kod matičara po propisanom postupku. O registraciji partnerstva će se unositi bilješka i u rodni list. Istaknula je kako se tijekom 2014.g. očekuje izrada i novog Zakona o matičnom registru koji bi sadržavao podatke i o registriranom partnerstvu.

U drugom panelu pod naslovom „Socijalna, radna i porezna prava vezana uz sklapanje istospolnih zajednica“ izlaganja su održali prof.dr.sc. Mario Vinković sa Katedre za radno-pravne i socijalne znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku te Goran Selanec, zamjenik Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Prof.dr.sc. Mario Vinković osvrnuo se na prava iz sustava socijalne zaštite i zapošljavanja LGBT osoba te na potrebu uključivanja članova/ica istospolnih zajednica u pojam obitelji, a što posebno dolazi do izražaja kod pojedinih zakona (Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, Zakon o strancima, Zakon o državnim službenicima, Zakon o socijalnoj skrbi, Zakon o zdravstvenom osiguranju, Zakon o mirovinskom osiguranju). Posebno se osvrnuo na Zakon o suzbijanju diskriminacije u dijelu koji propisuje iznimke od njegove primjene, a vezano uz zapošljavanje kod vjerskih zajednica. U tom smislu smatra da je važno pitanje hijerarhije pravnih propisa odnosno pitanje da li su međunarodni ugovori iznad organskih zakona te do kuda ustvari sežu granice vjerskih dogmi vezano uz pitanje zapošljavanja u vjerskim institucijama.

Zamjenik Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Goran Selanec,  S.J.D., osvrnuo se na Direktivu 2004/38 o slobodi kretanja državljana EU i pravima koja ta sloboda donosi (Direktiva). Istaknuo je kako postojeći pravni okvir u RH vezano uz položaj istospolnih zajednica nije u skladu s tumačenjem čl. 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (EKLJP). Vezano uz spomenutu Direktivu, istaknuo je načelo jednakog postupanja te činjenicu da prema Direktivi država nikada ne može automatski zabraniti ulazak članu/ici istospolne zajednice već ta zabrana mora biti obrazložena, ali ne činjenicom istospolne zajednice već nekom drugom objektivnom činjenicom. Načelo jednakog postupanja je ustvari kombinacija zabrane diskriminacije temeljem državljanstva i temeljem spolne orijentacije. Posebno je istaknuo kako EU ne zahtjeva od RH da na određeni način uredi status LGBT osoba, ali da EU jamči svojim državljanima i državljankama određenu listu prava (socijalna, zdravstvena, imovinska) bez obzira na koji način je država članica definirala ta pitanja.

Treći panel naziva „Istospolne zajednice i položaj djece – ustavni i obiteljski aspekti“ obuhvatio je izlaganja prof.dr.sc. Aleksandre Korać Graovac sa Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu te izlaganje prof.dr.sc. Sanje Barić sa Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci.

Prof.dr.sc. Aleksandra Korać Graovac održala je izlaganje pod nazivom „Istospolni parovi i djeca: između želje i ograničenja“. Navodi kako LGBT osobe mogu ostvariti roditeljstvo na tri načina i to prirodnim putem iz ranije heteroseksualne veze, putem medicinski potpomognute oplodnje (MPO) te posvojenjem. Vezano uz posvojenje, ističe kako je moguće posvojenje biološkog djeteta jednog od partnera/ice te posvojenje djeteta koje nije biološko djete jednog od partnera/ica. Spomenula je stav Europskog suda za ljudska prava prema kojem ne postoji dužnost države da omogući bilo kome da posvoji dijete. Naime, ne postoji „pravo na roditeljstvo“ kao niti „pravo na sklapanje braka istospolnih parova“. Istaknula je kako u RH nije poznato ograničenje prava roditeljske skrbi obzirom na spolnu orijentaciju roditelja, a prilikom primjene odredaba Obiteljskog zakona. Međutim, navodi kako u praksi takva ograničenja ipak postoje te da je radi toga potrebna edukacija djelatnika/ica iz sustava socijalne skrbi. Također ističe kako se u slučajevima posvojenja djeteta uvijek treba rukovoditi prvenstveno načelom najboljeg interesa djeteta.

Prof.dr.sc. Sanja Barić održala je izlaganje pod nazivom „Ustavnopravno načelo jednakosti u kontekstu pravnog uređenja istospolnih zajednica“. Osvrnula se na pravne akte, prvenstveno na Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (EKLJP) i na praksu Europskog suda za ljudska prava (ESLJP) prema kojoj istospolne zajednice spadaju u pojam obitelji. Istaknula je kako pitanja vezana uz brak i obitelj određuju nacionalna zakonodavstva a ne EU te kako ne postoji obveza priznavanja istospolnih zajednica temeljem prava EU. Međutim, ističe kako je Zakon o suzbijanju diskriminacije organski zakon koji je iznad Obiteljskog zakona i kao takav se treba primjenjivati.

Nakon svakoga panela slijedila je rasprava u kojoj su sudjelovali i Sanja Juras (Lezbijska udruga Kontra), Irena Majstorović, Ivana Klarić Milas i Dubravka Hrabar (Katedra za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu), Željko Potočnjak, Ivana Grgurev i Andrea Grgić (Katedra za Radno i socijalno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu) te ostali sudionici/ice Okruglog stola.

Kao zaključna razmatranja Okruglog stola mogu se navesti:

•    potreba donošenja zakona kojim bi se na adekvatan način uredio pravni položaj članova/ica istospolnih zajednica u RH,
•    priznavanje članovima/icama istospolnih zajednica u RH svih prava kao i članovima/icama heteroseksualnih zajednica i na taj način uklanjanje diskriminacije,
•    važnost provođenja kontinuiranih kampanja i edukacija u cilju senzibilizacije javnosti i društva o pravima LGBT osoba.


Iz medija:

Položaj istospolnih zajednica - novi pravni okvir, Libela, 18.11.2012.

Životno partnerstvo ili bračna jednakost kroz Obiteljski zakon?, T-portal, 15.11.2012.

Veliki dio vjernika je za gay ravnopravnost, T-portal, 16.11.2012.

Dugine obitelji: LGBT obitelji su hrvatska stvarnost, Queer.hr, 17.11.2012.