U organizaciji RACVIAC-a i Ministarstva vanjskih i europskih poslova održan je okrugli stol pod nazivom „Gender and SSR; Implementation of the UN SCR 1325 and 1820“.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić održala je u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova uvodni govor vezano za UN rezolucije 1325 i 1820 u kojem se osvrnula na položaj žena u oružanim sukobima, na odnos prema silovanju kao ratnom zločinu, njihovom učešću u ratnim sukobima i položaju braniteljica nakon rata, te njihovoj ulozi u obnovi i izgradnji mira. Iznijela je i podatke o ženama sudionicama u mirovnim misijama UN-a te njihovoj zastupljenosti unutar Ministarstva obrane.
Naglasila je važnost nenasilja te da 13 godinu nakon potpisivanja Rezolucije 1325, niti mir niti stabilnost se ne mogu ostvariti bez ravnopravnog sudjelovanja žena na pozicijama gdje se donose odluke vezane uz rješavanje sukoba i mirovne procese.
Pravobraniteljica je potom u središtu RACVIAC-a u Rakitju održala izlaganje u prvoj sesiji vezano uz institucionalna iskustva, na temu „Uloge Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova u ostvarivanju principa ravnopravnosti spolova“ u kojem je predstavila ovlasti, područja djelovanja te obveze Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova kao neovisnog tijela za suzbijanje diskriminacije u području ravnopravnosti spolova, a prema odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova. Između ostalog navela je i neke od najaktualnijih statističkih podataka vezanih uz pritužbe građana i građanki kao i neke od raznovrsnih aktivnosti iz svog rada na promociji načela ravnopravnosti spolova (provedena istraživanja i analize, pritužbe razvrstane po spolu, statistika aktivnosti i razvijanja suradnje na međunarodnoj, nacionalnoj i lokalnoj razini).
Pravobraniteljica je imala priliku odgovoriti na pitanja sudionika/ca koje je zanimalo je li Pravobraniteljica imala u svojoj praksi slučajeve diskriminacije vezane za MORH, zbog čega je Ustavni sud proglasio prvi Zakon o ravnopravnosti spolova nevažećim, je li upoznata s politikom kadroviranja i transparentnosti imenovanja žena na rukovodeće pozicije u MUP-u, te s prijedlogom Zakona o oružanim snagama koji je prije nekoliko mjeseci upućen u saborsku proceduru.
RACVIAC (Regional Arms Control Verification and Implementation Assistance Centre) je Regionalni centar za pomoć u provedbi sporazuma o kontroli naoružanja i verifikaciji osnovan 2000. godine s ciljem osiguranja obuke vezane za kontrolu naoružanja, izgradnju povjerenja i sigurnosnih mjera te proširenja suradnje u Jugoistočnoj Europi.
EU projekti