Na poziv pomoćnice ministra vanjskih poslova Poljske, Beate Stelmach, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić sudjelovala je u Varšavi na okruglom stolu „Aktivna uloga žena u izgradnji države“ u organizaciji Vijeća žena koje čini 200-ak predstavnica različitih institucija, sveučilišta, gospodarskih grana i organizacija civilnog društva iz Poljske. Stol je održan u sklopu 5. Kongresa žena koji je u Varšavi okupio oko 8000 predstavnica biznisa, politike, sindikata, udruga poslodavaca, akademije i sveučilišta, umjetnosti, medija i dr. iz Poljske i svijeta.
Teme okruglog stola bile su uloga sudjelovanja žena u poslovanju i upravi, upravljanje žena temeljeno na učinkovitim komunikacijama, raznolikost kao izvor razvoja, stabilnosti i povećane kompetitivnosti, uloga žena u ekonomiji i razmjena primjera dobre prakse i zakonskih rješenja.
Teme su razrađene i prezentirane u sklopu 30 radionica koje su se paralelno održavale tijekom tri dana trajanja Kongresa. (Link na kompletan Program 5. Kongresa žena). Pravobraniteljica je sudjelovala na plenarnoj sjednici 14. lipnja te na okruglom stolu u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova: The Role of Women in Building the Image of the Country.
Pravobraniteljica je na okruglom stolu istakla da je Vlada RH u posljednjih 10 godina učinila mnogo u harmonizaciji EU direktiva i promicanju ravnopravnosti spolova. Međutim, da su, unatoč poboljšanom položaju, žene još uvijek suočene s podzastupljenošću na pozicijama moći, odnosno u onim tijelima u kojima se donose važne političke i gospodarske odluke. Podzastupljene su i u politici i na tržištu rada, nose dvostruki teret brige za djecu i kućanstvo i radnih obveza, a nedostaju sredstva za izgradnju javnih servisa koji bi omogućili usklađivanje privatnog i poslovnog života. Na slične probleme nailaze i žene u ruralnim područjima.
Pravobraniteljica je spomenula i istraživanje koje je 2011. provela na uzorku od 428 tvrtki, a koje je pokazalo da su žene značajno, a u nekim područjima na tržištu rada i izrazito podzastupljene, da čine tek 19% članica uprava, a na čelu uprava tek 9%, da je samo 20% žena u nadzornim odborima, a 11% na čelu, iako žene u RH čine većinu visokoobrazovanog stanovništva. Nadalje, RH je suočena i s rodnim stereotipima i seksizmom kao i većina država EU (čak i Švedska), ali i Australija i druge zemlje svijeta. Kao što je Poljska navela da provodi trening nastavnika/ca koji će promicati ravnopravnost različitosti i solidarnost, pravobraniteljica je navela da je i u RH u tijeku proces mijenjanja školskog kurikuluma kako bi se nove generacije pripremile za uključivanje u demokratsko društvo. Važnu ulogu svakako imaju i snažne organizacije civilnog društva.
Pokrovitelj 5. Kongresa žena u Varšavi bio je predsjednik Poljske Bronisław Komorowski sa suprugom Annom Komorowski. U svom pozdravnom govoru istaknuli su potrebu zajedničkog roditeljstva te većeg učešća muškaraca u odgoju djece i kućanskim poslovima.
EU projekti