Pravobraniteljica na okruglom stolu "Rod, spol i pitanje ravnopravnosti"

ORAH08052014Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić sudjelovala je na tribini „Rod, spol i pitanje ravnopravnosti“ u organizaciji stranke ORAH. Uvodničarka je bila Mirela Holy, saborska zastupnica, predsjednica stranke ORaH i nositeljica izborne liste ORaH-a za EU parlament koja je govorila o paritetnoj demokraciji. Pravobraniteljica se osvrnula na statističke pokazatelje zastupljenosti žena u političkim strukturama, rezultate dosadašnjih izbora i kandidacijske liste, te na zastupljenost žena u upravljačkim strukturama. Iznijela je rezultate istraživanja koje je provedno u sklopu Progress projekta.

Govorila je i o reproduktivnim pravima žena prvenstveno temeljem prakse institucije, pritužbi i istraživanja. Pravobraniteljica je spomenula istraživanje vezano za tretman rodilja kod porođaja u rodilištima u Republici Hrvatskoj koje je provela njezina institucija u svrhu provjere kako se u rodilištima ostvaruje ili je omogućena podrška ili pomoć rodiljama od strane njima bliskih osoba, odnosno da rodiljama bliske osobe budu nazočne na porođaju. Istraživanje je potaknuto jednim medijskim napisom o tome kako prijateljici rodilje, usprkos tome što je završila tečaj za rodilje, u jednom rodilištu nisu dozvolili da bude nazočna na porođaju svoje bliske prijateljice, kao i pritužbom jedne građanke o tome što njenom suprugu, usprkos završenom rodiljnom tečaju, nisu dozvolili nazočnost na porođaju. Istraživanjem je obuhvaćeno 35 evidentiranih rodilišta u Republici Hrvatskoj od kojih je 28 odgovorilo na upitnik. Sva  aktivna rodilišta koja su dostavila odgovor, osim jednog, su navela da porođaju može biti nazočna bilo koja osoba, ako je to izbor rodilje, i to bez obzira na njezin spol ili svojstvo. Od osoba koje mogu biti nazočne porođaju, na primjer, navode se životni partner, bračni i izvanbračni partner, majka, sestra, brat, član obitelji, osoba od povjerenja rodilje, prijateljica, susjeda i dr. Zanimljivo je da niti jedno rodilište nije izravno navelo životnu partnericu, kao osobu koja može biti nazočna na porođaju, premda niti jedno rodilište nije izravno isključilo tu mogućnost.
Pravobraniteljica je govorila i o slučajevima priziva savjesti vezano za farmaceute prilikom izdavanja kontracepcijskih sredstava ili ginekologa prilikom davanja lijeka za dan poslije te drugim primjerima iz prakse.
Na tribini su sudjelovale i Rada Borić - izvršna direktorica Centra za ženske studije koja je govorila o rodu kao društvenoj i spolu kao biološkoj kategoriji te na koji način se te razine pojma isprepliću u društvenoj praksi i EU kontekstu, Sanja Galeković - poslovna direkotrica ORaH-a i jedna od EU kandidatkinja, koja je govorila o problematici istospolnih zajednica te što znači ravnopravnost u uvjetima izmještenih rodnih uloga, Bojana Ivanišević - pravnica, koja je govorila o pravnoj regulaciji ravnopravnosti u RH u usporedbi s drugim zemljama, članica Podforum za pravosuđe i Marina Biti, članica predsjedništva ORAH-a.

Iz medija:

Rod, spol i pitanje ravnopravnosti, Libela, 12.5.2014.

Tribina "Rod, spol i pitanje ravnopravnosti", Orah - vijesti, 10.5.2014.

Poziv na tribinu - Rod, spol i pitanje ravnopravnosti, Orah, 3.5.2014.