U suradnji s Gradom Rijekom i Primorsko-goranskom županijom, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova organizirala je u Rijeci 4. konferenciju pod nazivom "Život u dvije smjene: pomirenje poslovnog i privatnog" u sklopu EU-projekta „Prema stvarnoj ravnopravnosti muškaraca i žena: usklađivanje profesionalnog i obiteljskog života“. Pozdravnim govorom, osim pravobraniteljice Višnje Ljubičić, sudionicima/ama konferencije obratili su se i župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina i dogradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović.
Na okruglom stolu "Redistribucije obaveza u poslovnom i privatnom životu i preduvjeti za njihovo pomirenje", uz pravobraniteljicu Višnju Ljubičić, sudjelovali su i doc.dr.sc. Adrijana Martinović, s Katedre za europsko javno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Tamara Dragičević, rukovoditeljica Odsjeka za posredovanje i pripremu za zapošljavanje Regionalnog ureda HZZ-a Rijeka i Gordana Restović, predsjednica nacionalne udruge poslovnih žena KRUG, a moderatorica je bila mag. cult. Greta Grakalić Rački, stručna suradnica na Odsjeku za kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Pravobraniteljica je u svom izlaganju predstavila ciljeve i aktivnosti EU projekta te prisutne upoznala s rezultatima istraživanja provedenog u sklopu projekta, a vezano za podjelu poslova i obaveza prema djeci, starijim članovima obitelji i kućanstvu između žena i muškaraca. „Na ovim jednodnevnim konferencijama želimo dotaknuti probleme i izazove s kojima se žene susreću na tržištu rada, opterećenosti u privatnoj sferi zbog koje vrlo često trpi karijerni put žene te razgovarati o potencijalnim preduvjetima za pomirenje profesionalnog i obiteljskog života. Napredak društva u cjelini se zaista oslanja na bogatstvo različitosti, a to uključuje i sudjelovanje žena, njihovog potencijala, njihovog znanja i vještina na svim razinama. Ustaljeni način percepcije rodnih uloga u privatnom i poslovnom svijetu nije održiv, stoga ravnopravnija raspodjela obaveza vezanih uz obitelj i posao postaje naša zajednička i primarna odgovornost“, istaknula je pravobraniteljica.
U sklopu konferencije održan je i seminar pod nazivom „Je li samozapošljavanje i poduzetništvo jedna od prilika za usklađivanje poslovnog i privatnog (prednosti/izazovi)?“ na kojem su govorile Melita Raukar, pročelnica Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj PGŽ, Sara Štrljić, stručna suradnica u HGK Županijskoj komori Rijeka, Doris Sošić, viša savjetnica Riječke razvojne agencije PORIN i predsjednica udruge Business and Professional Women Rijeka i Anita Pintar, nositeljica OPG-a Pintar.
Kao i prethodne tri konferencije u Zadru, Osijeku i Zagrebu, i ova četvrta i posljednja u nizu zaključena je radionicom „Rodno osjetljive ekonomske politike i rodno budžetiranje“ koju su vodile dr. sc. Ana Marija Sikirić, s Ekonomskog fakulteta u Rijeci i Anamarija Tkalčec iz udruge CESI.
Iz medija:
zadovoljna.dnevnik.hr, 3.11.2017.
Primorsko-goranska županija, 3.11.2017.
EU projekti