DOKUMENTI

Obilježavanje 70. godišnjice Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda

logo70EKLJPNa današnji dan obilježava se 70 godina od dana donošenja Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Najvažnija europska konvencija na području zaštite ljudskih prava donesena je u Rimu, 4. studenog 1950. godine. Konvencijom je uspostavljen temeljni pravni okvir koji države članice Vijeća Europe obvezuje na osiguranje zaštite ljudskih i temeljnih prava iz Konvencije (pravo na život, zabrana mučenja, zabrana ropstva i prisilnog rada, pravo na slobodu i sigurnost, pravo na pošteno suđenje, zabrana  diskriminacije i dr.). U svrhu supsidijarne zaštite konvencijskih prava, 1959. godine osnovan je uropski sud za ljudska prava sa sjedištem u Strasbourgu koji pruža zaštitu u slučajevima kad institucije država članica učine povredu odredaba Konvencije. Konvenciju je ratificiralo 47 zemalja, a sastavnim dijelom hrvatskog pravnog poretka postala nakon ratifikacije 5. studenog 1997. godine.

Opširnije...

4. 11. - EU obilježava Dan jednakih plaća

equalpaydayU EU žene zarađuju oko 16% manje od muškaraca, što znači da simbolično od 4.11. do kraja godine rade besplatno. Stoga 4.11. Europska komisija obilježava kao Dan jednakih plaća (Equal Pay Day), dan kada se ukazuje na rodni jaz u plaćama, a posljedično i mirovinama. Što se tiče stanja u Hrvatskoj, prema dostupnim podacima Državnog zavoda za statistiku muškarci su u 2018. prosječno mjesečno zaradili 8.837kn, a žene 7.711kn što ukazuje na prosječni jaz u plaćama od 12,74%. Uzroci nejednakih plaća su višestruki, a uključuju činjenicu da žene češće rade u nepunom radnom vremenu, da rade u slabije plaćenim sektorima, da se pri napredovanju suočavaju sa staklenim stropom te da češće moraju preuzimati odgovornost za obiteljske i kućanske obveze. 

Opširnije...

Europski parlament prvi put obilježava Europski tjedan rodne ravnopravnosti

genderequalityweekEPEuropski Parlament će ovaj tjedan, od 26.10.-29.10.2020., po prvi puta obilježiti Europski tjedan rodne ravnopravnosti (European Gender Equality Week) u povodu 25 godišnjice Pekinške deklaracije. U odborima Europskog parlamenta održat će se rasprave koje obuhvaćaju široki spektar tema od trgovanja ljudima, ženama i digitalizaciji, ženama u transportnim djelatnostima, UN Rezoluciji 1325 do indeksa rodne ravnopravnosti i reproduktivnog zdravlja.

Više o događanjima tijekom Europskog tjedna rodne ravnopravnosti i zaključcima na stranicama Europskog parlamenta >>

Indeks ravnopravnosti spolova za 2020. godinu

genderequalityindex2020Europski institut za ravnopravnost spolova (EIGE) objavio je Indeks ravnopravnosti spolova za 2020. godinu prema kojemu je Republika Hrvatska s 57,9 bodova smještena na 20 mjesto liste zemalja EU. Iako je napredovala za 2 mjesta, Republika Hrvatska se još uvijek nalazi 10 bodova iza prosječnog indeksa ravnopravnosti spolova na razini Europske unije. Najbolji indeks Republika Hrvatska ostvaruje na području zdravstva i financija, dok je najslabiji napredak postignut na području skrbi i društvenih aktivnosti.

Opširnije...

17. svibnja - Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije

homophobiaU cilju jačanja svijesti o nužnosti borbe protiv diskriminacije i mržnje prema osobama homoseksualne orijentacije te prema transrodnim i transeksualnim osobama, diljem svijeta se dan 17. svibnja obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova u okviru svojih ovlasti kontinuirano prati i izvještava o položaju i pravima spolnih i rodnih manjina. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, u 2019. godini zabilježeno je 6 kaznenih djela zločina iz mržnje počinjenih po osnovi spolnog opredjeljenja, a pretežito se odnose na javno poticanje na nasilje i mržnju, odnosno govor mržnje.

Opširnije...

Potkategorije

  • Nacionalni dokumenti

    Pravobranitelj/ica za ravnopravnost spolova djeluje neovisno i samostalno i prati provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova i drugih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova. Ovdje dajemo popis nacionalnih dokumenata temeljem kojih pravobraniteljica prati poštivanje načela ravnopravnosti spolova i zabranu diskriminacije temeljem spola, bračnog ili obiteljskog statusa i spolne orijentacije.

    Broj članka:
    4
  • Međunarodni dokumenti

    Pravobranitelj/ica za ravnopravnost spolova djeluje neovisno i samostalno i prati provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova, ali i drugih nacionalnih i međunarodnih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova, a koji su po svojoj pravnoj snazi iznad zakona RH. Ovdje dajemo popis međunarodnih dokumenata čiju provedbu pravobraniteljica prati vezano uz poštivanje načela ravnopravnosti spolova i zabranu diskriminacije temeljem spola, bračnog ili obiteljskog statusa i spolne orijentacije.

    Broj članka:
    88
  • Adresari

    Popis koordinatora/ica, popis povjerenstava za ravnopravnost spolova, popis savjetovališta i skloništa.

    Broj članka:
    3